S³owo i ¯ycie nr 3/2006


Europejski Alians Ewangeliczny w Warszawie

Zgromadzenie Ogólne Ewangelicznego Aliansu Europejskiego (EAE) po raz pierwszy odby³o w Polsce. Towarzyszy³y mu dwa wydarzenia: Hope for Europe Round Table oraz doroczne spotkanie European Evangelical Missionary Alliance. W dniach 17-21 pa¼dziernika w hotelu Novotel w Warszawie spotka³o siê oko³o 150 pastorów i i liderów Ko¶cio³ów ewangelicznych z 35 krajów nie tylko europejskich.

Has³em przewodnim tego zgromadzenia by³o: "Fanning the Flame, rekindling passion for Christ" (Podsycaj±c ogieñ, rozbudzaj±c na nowo pasjê dla Chrystusa).

Go¶ciem specjalnym wieczoru inauguracyjnego by³a prof. Danuta Hübner, komisarz ds. Polityki Regionalnej UE, która w swoim wyst±pieniu mówi³a o wspólnych warto¶ciach UE, zachêca³a do uczestniczenia w dialogu o przysz³o¶ci Europy. Ko¶cio³y ewangelikalne maj± tu wa¿n± rolê do odegrania.

Tego wieczoru wrêczono równie¿ The Hope Rewards 2006 - europejskie doroczne nagrody promuj±ce partnerstwo w transformacji spo³eczeñstwa poprzez chrze¶cijañskie ¶wiadectwo i dzia³ania. Spo¶ród trzech tegorocznych nagród jedna przypad³a Polakom - Alinie i Henrykowi Wiejom.

Gordon Showell Rogers - Sekretarz Generalny EAE zachêca³ do wytrwa³ego trzymania siê Bo¿ego S³owa w s³u¿bie i ¿yciu w ¶wieckim otoczeniu: „B±d¼cie odwa¿ni tu i teraz; pozwólcie Panu ud¼wign±æ ten ciê¿ar... Wszystko siê zmieni³o dziêki Zmartwychwstaniu, nawet je¶li to nie jest jeszcze oczywiste... ¯yjemy pomiêdzy zmartwychwstaniem Jezusa a odnowieniem wszech¶wiata... Lud Bo¿y jest powo³any, by odwa¿nie i entuzjastycznie g³osiæ Dobr± Nowinê o Jezusie, ¿yæ i g³osiæ proroczo, trwaæ w modlitwie i przemieniaæ otoczenie, bo ani to ¿ycie, ani grób nie jest koñcem”. Zwraca³ uwagê na konieczno¶æ zachowania równowagi pomiêdzy ewangelicznym zwiastowaniem a zaspakajaniem realnych potrzeb w materialnym ¶wiecie: „Musimy uwa¿aæ, by dobre rzeczy nie sta³y siê bo¿kami, by¶my nie ¿yli jak ¶wieccy materiali¶ci, z drugiej za¶ strony, by¶my nie wycofywali siê z wielu obszarów naszego ¿ycia, s±dz±c ¿e to pomo¿e nam staæ siê bardziej duchowymi... Trzymanie siê z dala od polityki czy biznesu nie czyni nas ¶wiêtymi, grzech to kwestia naszego serca, a nie zaanga¿owania”.

Na sesji koñcowej pastor W³adys³aw Dwulat, sekretarz generalny polskiego AE, przedstawi³ ideê Roku Ewangelicznego Chrze¶cijañstwa „Ewangeliczni Razem”. Prezentowano równie¿ zwi±zane z tym poczynania, m.in. projekt „Realna Nadzieja”.

Pamiêtano te¿ o Bia³orusi: „Bia³oru¶ to najbardziej ekstremalny przypadek pogwa³cenia praw cz³owieka w Europie. Wstawiamy siê za ten naród i modlimy siê o ten kraj” - powiedzia³ Showell Rogers. Problem cierpienia i prze¶ladowania chrze¶cijan przewija³ siê te¿ ka¿dego dnia w porannym studium biblijnym, prowadzonym przez Ajith Fernando, dyrektora Youth for Christ w Sri Lance, który dowodzi³, ¿e wyp³ywa z niego prawdziwa duchowa si³a. Nie jest ³atwo byæ chrze¶cijaninem równie¿ w Turcji, Kazachstanie czy Serbii.

Niezapomnianym koñcowym akcentem by³a Wieczerza Pañska, prowadzona przez pastorów z ró¿nych krajów. Odczytanie tekstu o ustanowieniu Wieczerzy Pañskiej (I Kor 11:23-29) przez pastora z Grecji w oryginalnym jêzyku Nowego Testamentu sta³o siê duchowym prze¿yciem. (BH)

Copyright © S³owo i ¯ycie 2006
S³owo i ¯ycie - strona g³ówna