Słowo i Życie - strona główna
numer 2/2002

Copyright © Słowo i Życie 2002

 
 

Jak być bohaterem dla swoich dzieci

- konferencja Josha McDowella dla ojców

25 maja 2002 r. w Warszawie około 400 mężczyzn zgromadziło się w jednym miejscu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby chodziło o wydarzenie sportowe lub połączoną z degustacją promocję złotego trunku. Nic z tych rzeczy! Ci mężczyźni, ojcowie, przybyli na konferencję, aby bezpośrednio od Josha McDowella dowiedzieć się, jak być bohaterem dla swoich dzieci.

"Jak być bohaterem dla swoich dzieci" to nie tylko tytuł jednej z książek Josha McDowella. Pod takim właśnie hasłem w hotelu Sheraton w Warszawie miała miejsce konferencja dla ojców, której mówcą był ten popularny chrześcijański teolog i pisarz. Organizatorem był Ruch Nowego Życia i Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny. Uczestnikami - mężczyźni wierzący (z różnych Kościołów) i niewierzący - ojcowie, którym zależy na dobrych więziach w rodzinie.

Josh w niezwykle osobisty sposób mówił o budowaniu relacji ojca z dzieckiem. Nie o teoretycznych, ale praktycznych biblijnych zasadach, które sam stosuje od lat w stosunku do swojej żony i swoich dzieci (okazuje się, że istnieje silna zależność pomiędzy tymi relacjami). Josh ma za sobą 31-letnie doświadczenie męża jednej żony i 28-letnie doświadczenie ojca czwórki dzieci (w tym jednego adoptowanego). Swoje wykłady obficie ilustrował przykładami z własnego życia, nie zawsze korzystnymi dla siebie. Mówił o prawdach, które są istotne dla wszystkich ojców, zarówno tych poszukujących jeszcze Boga, jak i wierzących, w tym szczególnie pracowników misyjnych, pastorów i osób zaangażowanych w życie lokalnego Kościoła. "Rodzina jest pierwszym miejscem waszego posługiwania" - podkreślał Josh.

W ostatniej części konferencji Josh opowiadał o swoim ojcu-alkoholiku. Było to bardzo mocne i wzruszające świadectwo. Mówił o nawróceniu, swoim i ojca, o wpływie tego wydarzenia na ich wzajemną relację. Przedstawił także Ewangelię i w delikatny sposób wezwał do oddania swojego życia Jezusowi Chrystusowi. 
Wielu uczestników tej konferencji - twardych, prawdziwych facetów - nie mogło powstrzymać łez. Jestem przekonany, że na łzach się nie skończy. Wierzę, że Bóg użyje tego wydarzenia w życiu wielu z nich, aby ich dzieci, poprzez miłość swoich tatusiów, mogły poznać prawdziwą, praktyczną troskę Niebiańskiego Ojca, który zawsze ma dla nich czas.

MAREK NAWROT

PS. Konferencja została zarejestrowana na kasetach wideo. Kopie dostępne w biurze Ruchu Nowego Życia, ul. Polnej Róży 1c, 02-798 Warszawa, tel. (0-22) 648 98 18, e-mail: rnz@rnz.org.pl .

  Copyright © Słowo i Życie 2002
Słowo i Zycie nr 2/2002