S³owo i ¯ycie - strona g³ówna  
  wydawca      prenumerata       redakcja        e-mail
        

Ryszard Krawczyk

Europejski Marsz dla Jezusa

[S³owo i ¯ycie nr 3-4/92]



"G³os Jezusa s³ychaæ... trzymaj z nami krok, do³±cz g³os swój w pie¶ni, módl siê, wytê¿ wzrok".

Zaczê³o siê w 1987 roku w Anglii, kiedy trzy wspólnoty chrze¶cijañskie "Ichthus", "M³odzie¿ z Misj±" i "Pionier" rozpoczê³y marsze modlitwy i pie¶ni chrze¶cijañskiej, pod nazw± "Marsz dla Jezusa".

Wezwano wówczas chrze¶cijan ró¿nych denominacji do wyj¶cia na ulicê i przedstawienia Jezusa w procesjach chwa³y oraz og³oszenia swego pos³uszeñstwa Królowi królów. Organizatorzy mieli nadziejê, ¿e w pierwszym "Marszu" we¼mie udzia³ 5000 osób. Kiedy w centrum Londynu, pomimo ulewy, pojawi³o siê 15000 uczestników, organizatorom nasunê³o siê pytanie: "Panie, czy jest w tym co¶, z czego nie zdawali¶my sobie do tej pory sprawy?". Nikt wtedy nie przypuszcza³, ¿e oto rozpoczê³o siê co¶, co pewnego dnia po³±czy ca³y ¶wiat.

Pocz±tkowo spotykano siê w dzielnicach, gdzie planowano budowê nowych ¶wi±tyñ, a tak¿e na miejskich bazarach. Z czasem na punkt startu wyznaczono miejsca o szczególnym znaczeniu dla narodu, l tak np. modlono siê pod gmachem parlamentu, pa³acu królewskiego Backingham i w innych miejscach. "Marsze dla Jezusa" by³y wspania³ym b³ogos³awieñstwem Chrystusa w Anglii, gdy t³umy chrze¶cijan, zjednoczone w modlitwie i publicznym uwielbianiu Pana, dawa³y narodowi mo¿no¶æ spojrzenia na Chrystusa i Jego Królestwo.

Na program "Marszów" sk³ada³y siê ewangelizacje poprzez muzykê (refreny i pie¶ni) i modlitwê. Wyró¿niaj±cym siê od pocz±tku liderem w gronie organizatorów jest piosenkarz i kompozytor Graham Kendrick, którego utwory by³y tworzone z my¶l± o "Marszu" i sta³y siê znane w wielu krajach. Stopniowo wprowadzano nowe pomys³y, miêdzy innymi pantomimê. "Marsze dla Jezusa" sta³y siê na tyle atrakcyjn± form± ewangelizacyjn±, ¿e mog³y byæ wzorem dla innych. Idea pomys³odawców otwiera³a drzwi w kierunku jednoczenia siê ró¿nych Ko¶cio³ów chrze¶cijañskich w Wielkiej Brytanii, a nastêpnie w wielu miastach europejskich.

Okaza³o siê, ¿e wiara nie musi byæ tylko spraw± osobist±, spraw± manifestowan± w murach ¶wi±tyni, lecz mo¿e staæ siê spraw± publiczn± miasta, narodu, a byæ mo¿e w przysz³o¶ci i ca³ego ¶wiata. "Marsz dla Jezusa" jest popierany przez ¦wiatow± Radê Ewangelizacji, w celu zorganizowania "Marszu" - we wszystkich sferach czasu - w dniu 24 czerwca 1994 roku.

Pochody modlitwy i pie¶ni maj± swoje miejsce w wielu krajach Europy, chocia¿ nie wszêdzie (z ró¿nych powodów) znane s± pod nazw± "Marszu dla Jezusa". W by³ej NRD nazywano je "Pokojowymi Marszami Wielkanocnymi", w Hiszpanii i Portugalii funkcjonuj±jako "Marsze dla Chrystusa", a to z tego powodu, ¿e imiê Jezus nosi wielu obywateli wymienionych krajów.

W tym roku organizatorzy "Marszu dla Jezusa" zaprosili do udzia³u wszystkie stolice europejskie, wyznaczaj±c dla nich wspóln± datê 23 maja. Od Moskwy do Dublina bêdzie tego dnia zwiastowany i wywy¿szany Chrystus, a tre¶ci± wznoszonych modlitw - odnowa ¿ycia chrze¶cijañskiego Europy. Oprócz "Marszów" europejskich odbêd± siê podobne w 100 miastach USA. Chrze¶cijanie w Ameryce chc± jednoczyæ siê z naszymi modlitwami o reewangelizacjê Europy.

Dechrystianizacja bogatych zachodnich spo³eczeñstw Europy, a te¿ do niedawna, za spraw± komunizmu, pañstwowa ateizacja spo³eczeñstw biednego Wschodu dokona³y olbrzymiego spustoszenia duchowego w sercach i umys³ach wielu ludzi. l chocia¿ jeszcze bardziej oddalili¶my siê od jedno¶ci Ko¶cio³a katakumb, to potrzebê zjednoczenia odczuwaj± dzi¶ wszystkie wspólnoty chrze¶cijañskie. Ka¿da wiêc akcja g³osz±ca Królestwo Bo¿e, przyjmowana jest z aprobat± wierz±cych i ich sympatyków.

Nazwê "Europejski Marsz dla Jezusa" organizatorzy rezerwuj± wy³±cznie dla pochodów ekumenicznych. Chc± burzyæ mury oddzielaj±ce Ko¶cio³y chrze¶cijañskie, nie czekaj±c na pojednanie elit duchowieñstwa.

Z takim przes³aniem wróci³a z Monachium (jesieñ 1991 r.) z europejskiego spotkania liderów "Marszu dla Chrystusa" polska delegacja w osobach Dariusza Cupia³a i ni¿ej podpisanego.

Polska przy³±czy siê po raz pierwszy do tej szczytnej formy g³oszenia Jezusa. Krajowy Komitet Organizacyjny "Europejskiego Marszu dla Jezusa" zebra³ siê ju¿ kilkakrotnie w Warszawie. Jego cz³onkowie to przedstawiciele organizacji: "¦wiat³o -¯ycie", "Alleluja", "Misja", "M³odzie¿ dla Chrystusa", "Missio Musica" i inne, które wspó³pracuj± z Ko¶cio³ami ró¿nych denominacji chrze¶cijañskich. Obecnie czynione s± starania o powo³anie Honorowego Komitetu Organizacyjnego, reprezentuj±cego Episkopat Polski, Polsk± Radê Ekumeniczn±, Forum Wspó³pracy Chrze¶ciajn, Episkopat Ko¶cio³a Unickiego, a byæ mo¿e i innych.

Oprócz Warszawy, planuje siê równie¿ zorganizowanie podobnych "Marszów" w innych miastach w Polsce. Najbardziej zaawansowane s± do tej chwili: Wroc³aw, Lublin, Katowice, Ustroñ, Gdañsk. W przygotowaniach przoduje, co powinno – moim zdaniem - g³êboko zastanowiæ chrze¶cijan ewangelicznie wierz±cych, Ko¶ció³ Katolicki.

Informacje mo¿na uzyskaæ w biurze Europejskiego Marszu dla Jezusa ul. Conrada 7, 01-929 Warszawa, tel. 34-42-13 (poniedzia³ki: 14-20), fax 34-42-13. Je¿eli chcesz wesprzeæ finansowo te przygotowania, ofiarê mo¿esz wp³aciæ na konto: Bank Przemys³owo-Handlowy III O/Warszawa Nr konta: 320049-4112-132 Europejski Marsz dla Jezusa.

Jezus jest godzien otrzymania wszelkiej chwa³y. To wspania³e, ¿e mo¿ne byæ taki dzieñ w roku, gdy chrze¶cijanie ró¿nych narodowo¶ci, Ko¶cio³ów oraz kultur, wspólnie wielbi± Chrystusa w nadzwyczajnej publicznej modlitwie.

ZBLI¯A SIÊ DZIEÑ, BY G£OSIÆ KRÓLA. UPEWNIJ SIÊ, CZY 23 MAJA JEST ZAZNACZONY W TWOIM KALENDARZU. NIE PRZEGAP TEJ HISTORYCZNEJ DATY!

[Tekst opublikowany w „S³owie i ¯yciu” nr 3-4/92].


Copyright © S³owo i ¯ycie