Słowo i Życie
                  nr 3/2012Marcin Sawczuk

Spotkajmy się na turnieju piłki nożnej

Widząc dobre efekty istnienia naszej drużyny, zachęcamy też inne wspólnoty do podobnych działań i do współpracy. Co pół roku organizujemy turnieje ewangelicznych Kościołów. W marcu br. w turnieju halowym uczestniczyły cztery reprezentacje. Kolejny turniej - o Puchar Kościoła Chrystusowego „Zbawienie w Jezusie” - odbył się 11 sierpnia br. na terenie Orlika przy Szkole Podstawowej nr 9 w Białej Podlaskiej. Do rozgrywek zostało zaproszonych osiem reprezentacji. Dwie z nich wycofały się z powodu problemów kadrowych i ostatecznie do zawodów przystąpiło sześć drużyn: z Międzyrzeca i Terespola (Kościół Zielonoświątkowy), z Siedlec (Kościół Boży w Chrystusie „Jozue”) oraz z Siemiatycz, Międzylesia i Białej Podlaskiej (Kościół Chrystusowy). To niewątpliwie okazja do poznania się i integracji, a też zapraszania do udziału również osób spoza zboru i pokazania chrześcijańskiego życia z innej strony.

Turniej rozpoczęliśmy od przywitania uczestników, słowa wygłoszonego przez pastora naszej społeczności Piotra Bronowickiego i modlitwy. Pastor przypomniał, że chociaż gramy o zwycięstwo, musimy pamiętać, że jesteśmy tutaj również dla Jezusa, aby Jemu oddać chwałę i cześć. Przytoczył werset z Bożego Słowa: „Czy nie wiecie, że zawodnicy na stadionie wszyscy biegną, a tylko jeden zdobywa nagrodę? Tak biegnijcie, abyście nagrodę zdobyli. A każdy zawodnik od wszystkiego się wstrzymuje, tamci wprawdzie, aby znikomy zdobyć wieniec, my zaś nieznikomy. Ja tedy tak biegnę, nie jakby na oślep, tak walczę na pięści, nie jakbym w próżnię uderzał” (1 Kor 9:23-27). Modląc się, prosiliśmy Boga o Jego błogosławieństwo, abyśmy mieli wspaniały, radosny czas, niezmącony urazami bądź też innymi nieprzyjemnymi sytuacjami.

Mieliśmy naprawdę bardzo udaną imprezę. Piękna pogoda, przerwana krótkim, aczkolwiek ożywczym deszczem sprawiła, że turniej od strony technicznej udał się znakomicie. Zawodnicy i kibice mogli posilić się kiełbaską z grilla (pieczywo podarowała nam bialska piekarnia „U Rafała”). Nie było ani brutalnych zagrań, ani nieodpowiedniego słownictwa. Arbitrzy stwierdzili, że takie zawody mogliby sędziować cały czas. Spora grupa zawodników po raz pierwszy uczestniczyła w chrześcijańskich rozgrywkach. Wszyscy byli ostrzeżeni, że za każde przewinienie wykonane z premedytacją będą surowe kary dla całej drużyny, podobna rzecz się miała z wulgaryzmami. Turniej trwał przez 10 godzin. Graliśmy systemem każdy z każdym 2 × 20 min. Każda drużyna miała więc do rozegrania pięć meczów. To duży wysiłek i w ostatniej, piątej kolejce zawodnicy ledwo biegali po boisku. Patronami medialnymi turnieju byli: Polskie Radio Lublin, Radio Chrześcijanin, Słowo i Życie, W Gorącej Wodzie Company, Wspólnota Bialska.

Zwyciężyła drużyna z Międzyrzeca Podlaskiego, na drugim miejscu uplasował się Terespol, a na trzecim Międzyleś, a potem kolejno: Siemiatycze, Biała Podlaska i Siedlce. Królem strzelców z 20 bramkami został Łukasz Węgrzyniak z Międzyrzeca Podlaskiego. Szczegółowe wyniki na naszej stronie internetowej www.kosciolchrystusowybp.futbolowo.pl. Najlepsze trzy drużyny zostały nagrodzone pucharami, a strzelcy dyplomami. Po końcowej modlitwie wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni udali się do domu.

Usłyszeliśmy wiele pozytywnych komentarzy odnośnie turnieju. Zaskoczeni i zarazem zachwyceni atmosferą byli zwłaszcza ci, którzy pierwszy raz uczestniczyli w tak specyficznych rozgrywkach. Oby więcej takich imprez. Mamy więc już plany na kolejny rok – być może dwudniowy turniej z większą liczbą drużyn. Po cichu zaś marzymy o zorganizowaniu mistrzostw Polski w piłce nożnej Kościołów ewangelicznych. Przy dobrej organizacji koszt jest nieduży, a pożytku co niemiara.Copyright © Słowo i Życie 2012