numer 3/2004

Piotr Karel

Światowa Konwencja Kościołów  Chrystusowych w Brighton

Światowa Konwencja Kościołów Chrystusowych (World Covention Churches of Christ) ma długoletnią historię. Pierwsza tego typu Konferencja odbyła się bowiem w 1930 roku w Waszyngtonie, ostatnia w Brighton. Była ona 16. z kolei i po raz trzeci na terenie Anglii. Konferencja odbywała się w dniach 28 lipca - 1 sierpnia 2004. Jej motto brzmiało: „Founded in Christ – Building for Tomorrow”, czyli „Ugruntowani w Chrystusie – budujący dla przyszłości”. Około 1500 zarejestrowanych uczestników z 41 krajów ze wszystkich kontynentów miało okazję uczestniczyć w porannych i wieczorowych społecznościach, na których przemawiali znani i utytułowani mówcy, m.in. Martin Robinson (Anglia), Verna Cassells (Karaiby), Musa Dube (Botswana), Joel Edwards (Jamajka), Gine Boring (USA). Podczas ceremonii otwarcia Konferencji miała miejsce tzw. parada flag. Dumnie została również wniesiona na podium i zatknięta obok innych flaga polska - biało-czerwona.

Osobiście żałuję, że moje marzenia o grupowym wyjeździe na Konferencję większej grupy uczestników z Polski i innych krajów Europy Wschodniej nie doszyły do skutku. Jak można się domyślać, główną przyczyną były trudności finansowe. Ciągle jeszcze nie stać przeciętnego rodaka na tygodniowy pobyt, zakwaterowanie, wyżywienie, choćby w najtańszym angielskim hotelu! W Brighton, które latem jest obleganym kurortem, nie udało nam się znaleźć tanich miejsc noclegowych dla większej grupy uczestników przy którymś z kościołów, w schronisku młodzieżowym czy internacie. A szkoda! Konferencja była bowiem bardzo ciekawa. A ponadto "Brigthon Centrum", gdzie odbywała się ta Konferencja, zlokalizowane jest przy wspaniałej ciągnącej się kilometrami plaży. Pogoda dopisała i w przerwach między sesjami można było też korzystać z uroków lata.

Każdego dnia odbywały się sesje wykładowe w mniejszych lub większych grupach, a każdy z uczestników mógł wybrać najbardziej interesujące go tematy, obejmujące cały wachlarz zagadnień teologicznych, pastoralnych, różnego rodzaju służb i warsztatów.

W sobotnie popołudnie kilka krajów prezentowało swój dorobek misyjny. Miałem przywilej mówić o polskich zborach, w kontekście nowych wyzwań XXI wieku. Niedzielne nabożeństwo z Wieczerzą Pańską, które prowadził i na którym przemawiał prezydent Konferencji dr Dawid M. Thompson , zakończyło pięciodniowe spotkanie.

Wraz z jej zamknięciem pożegnaliśmy Lyndsay’a i Lorraine Jacobs , którzy przez 12 lat pełnili funkcję sekretarzy generalnych. Nowym sekretarzem został Jeff Weston (USA), zaś nowym Prezydentem na lata 2004-2008 został dr C. Robert Wetzel.

Kolejna WCCC jak zwykle za cztery lata. Tym razem w dniach 30 lipca - 3 sierpnia 2008 r. w Nashville, Tennessee, USA. Nie dojechaliśmy do Brighton, może bliżej będzie do Nashville, choćby kajakiem? Naprawdę warto. 

Więcej informacji http://www.worldconvention.org/

[Autor jest pastorem zboru w Kołobrzegu. Był jednym z Executive Members, aktualnie wiceprezydent WCCC na okres 2004-2008 – red.]

Copyright © Słowo i Życie 2004
Słowo i  Życie - strona główna