Słowo i Życie - numer 1/2004


Order Otwartego Serca dla Joni Eareckson Tada

Joni Eareckson Tada otrzymała Order Otwartego Serca, przyznawany od pięciu lat przez Kapitułę, powołaną przez Warszawską Izbę Samorządu Gospodarczego, za działania charytatywne, walkę z biedą i pomoc pokrzywdzonym przez los. Została w ten sposób uhonorowana za utworzenie i działalność organizacji charytatywnej Joni & Friends, niosącej pomoc niepełnosprawnym na całym świecie, w tym również od dziewięciu lat w Polsce. Dzięki jej staraniom do Polski sprowadzono i rozdano bezpłatnie około 5 tys. używanych, ale sprawnych wózków inwalidzkich oraz kilka tysięcy kul, balkoników, lasek i chodzików, a przed kilkoma laty zostało zarejestrowane Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Joni i Przyjaciele Polska.

Joni jest pierwszą osobą spoza naszego kraju, której przyznano to wyróżnienie. W roku 2004 Ordery otrzymali również: Janina Ochojska, ks. Arkadiusz Nowak i Józef Wojciechowski. Wśród poprzednich laureatów byli m.in. Jolanta Kwaśniewska, Jacek Kuroń, Jerzy Owsiak, Marek Kotański, siostra Małgorzata Chmielewska.

Uroczystość wręczenia Orderów odbyła się w hotelu Victoria 23 stycznia 2004 r. Joni nie mogła przybyć ze względów rodzinnych, a nagrodę odebrał jej mąż Ken Tada.

Ken Tada gościł również w warszawskim zborze „Chrześcijańska Społeczność”. Dzieląc się swoimi refleksjami powiedział, że ta nagroda ilustruje to, o czym mówił Jezus: „Tak niechaj świeci wasza światłość przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5,16) Warszawska Izba Samorządu Gospodarczego pewnie sobie nie uzmysławia, że ta nagroda uwielbia naszego Ojca. Stwierdził, iż jest to nagroda dla wszystkich zaangażowanych w tę służbę, a zwłaszcza dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Joni i Przyjaciele Polska. Wyraził wielkie uznanie dla polskich poczynań, o których kiedyś mogli tylko pomarzyć. Stwierdził, że polski oddział Joni & Friends jest wiodący, a nowo otwarte centrum remontowe wózków inwalidzkich jest pierwszym takim ośrodkiem poza Stanami Zjednoczonymi. Od 1994 roku, kiedy program “Wózki dla Świata” został rozpoczęty, na całym świecie (również m.in. na Kubie, w Chinach i w Wietnamie) rozdano ponad 20 tys. wózków inwalidzkich. „Ta nagroda nie jest dla Joni. Oczywiście, jest nam miło, że władze samorządowe Warszawy honorują ją właśnie w ten sposób. Ale tak naprawdę, to nagroda dla wielu z was tutaj. Wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób wspieracie tu, w Polsce, działalność „Joni & Friends”, jesteście adresatami tej nagrody” – podkreślał Ken Tada. (red.) 

Copyright © Słowo i Życie 2004

Słowo i  Życie - strona główna