Słowo i Życie - strona główna  
  wydawca      prenumerata       redakcja        e-mail
        

Dzień Dziękczynienia
w Zborze warszawskim „Chrześcijańska Społeczność”

[opublikowane w „Słowie i Życiu nr 11-12/1992]

"Na tę chwilę wielu z nas czekało od dawna. OTWARCIE, POŚWIĘCENIE i INAUGURACJA, czy jak jeszcze nazwiemy to pierwsze nabożeństwo w nowej kaplicy. Jest ono niewątpliwie naczelnym wydarzeniem tegorocznego Dnia Dziękczynienia naszej Społeczności. Nie wyobrażam sobie odpowiedniejszej chwili i piękniejszej atmosfery dla otwarcia nowej kaplicy niż pełna chwały, dziękczynienia, modlitw i pieśni..." napisał pastor W. Andrzej Bajeński w " Zborowniku" Chrześcijańskiej Społeczności.

Ten tak długo oczekiwany dzień to 27 września 1992 r. W tym dniu Zbór obchodził Dzień Dziękczynienia, w czasie którego dokonano również otwarcia, poświęcenia i inauguracji kaplicy przy u l. Puławskiej 114 w Warszawie. W nabożeństwie uczestniczyło ponad pięćset osób, a wielu z nich przybyło specjalnie na uroczystość Dnia Dziękczynienia.

Potężnie i radośnie zabrzmiała pieśń "Bóg nasz jest wielki i pełen chwały" przed rozpoczęciem nabożeństwa, w wykonaniu chóru, który od wielu lat prowadzi s. Danuta Ryżyk.

Chór wykonał kilka pieśni uwielbiających i dziękczynnych, a pomiędzy nimi Starsi Zboru czytali fragmenty z Pisma Świętego i modlili się, dziękując Bogu za obfite błogosławieństwa minionego roku.

Nabożeństwo prowadził br. W. Andrzej Bajeński - pastor Zboru, który serdecznie przywitał wszystkich zebranych. Po powitaniu zaproszonych gości zaproponował, aby wszyscy obecni na tej sali pieśnią, czytaniem Słowa Bożego, modlitwą uwielbiali Pana nieba i ziemi. Wszyscy z radością śpiewaliśmy pieśni wywyższające Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

W dalszej części nabożeństwa pastor Krzysztof Zaręba poinformował nas o pracy zespołu "Biblia pod Namiotem". W miesiącach maj i czerwiec br. zespół pracował w następujących miastach: Sokołów Podlaski, Grójec, Płońsk, Ciechanów, Płock, Sierpc, Gostynin, Grudziądz. Z tego krótkiego sprawozdania dowiedzieliśmy się, że w wymienionych miastach są ludzie, którzy po przeprowadzonej akcji "Biblia pod Namiotem" zgromadzają się regularnie, aby czytać i studiować Słowo Boże. K. Zaręba swoje wystąpienie zakończył modlitwą: "Panie dziękujemy Ci, że Dobra Nowina o Twoim Synu Jezusie Chrystusie jest głoszona po całej ziemi. Panie chcemy dzisiaj dziękować Ci za ten przywilej uczestniczenia w tym wielkim dziele, do jakiego nas powołałeś. Chcę Ci podziękować za te miasta, w których mogliśmy być w tym roku. Chcę Ci podziękować za każdego człowieka, który mógł usłyszeć Ewangelię. Dziękujemy Ci, Panie, że to Ty otwierałeś nasze usta, że nawrócenia tych osób są dziełem Twojego Świętego Ducha. Panie, dziękujemy Ci, że uczyniłeś nas godnymi do tej służby i proszę Cię, Panie, o każdą z tych osób, która nawróciła się do Ciebie, aby wzrastała każdego dnia w łasce i poznawaniu Ciebie. Dziękuję Ci, Panie, za to, że zachowałeś nas, chroniłeś nas i tak obficie błogosławiłeś nam...".

Po tym wystąpieniu zebrani z radością wielokrotnie zaśpiewali wspaniałą pieśń, której refren brzmi: Świeć, Jezu, świeć. Chwała Ojca napełni ziemię. Płoń, Duchu, płoń, w sercach ogień złóż. Płyń, rzeko, płyń, zalej łaską narody całe. Ślij Słowo Twe, światło niech stanie się.

W dalszej części nabożeństwa pastor W. A. Bajeński poprosił Krzysztofa Zarębę z rodziną, dotychczasowego II pastora Zboru, który od września br. rozpoczął samodzielną pracę w Ciechanowie - placówce warszawskiego Zboru. Br. A. Bajeński modlił się o błogosławieństwo dla nich.

Pastor Kazimierz Barczuk modlił się nad rodziną br. Krzysztofa Pietrzaka, który wraca do pracy w Warszawie.

Pastor Bronisław Hury modlił się, prosząc również o szczególne błogosławieństwo dla Jonatana i Iwony Gough (małżeństwo polsko-angielskie), którzy rozpoczęli pracę wśród młodzieży warszawskiego Zboru.

W Dniu Dziękczynienia wiele było relacji i informacji z różnych agend pracy zborowej i ponadzborowej. Refleksjami z pracy dzielili się m.in.: W. Dwulat, M. Weremiejewicz, T. Naumiuk, E. Bryćko, A. Lewczuk.

W czasie nabożeństwa swoimi refleksjami z pobytu w Polsce podzielił się br. George Bajeński. Zaśpiewał również pieśń w języku rosyjskimi i polskim.

W nabożeństwie uczestniczyła aktywnie młodzież oraz ich zespół, ciekawy program zaprezentowały również dzieci.

Dalsza część nabożeństwa to podziękowania głównym ofiarodawcom, wykonawcom, projektantom i zborownikom. Pastor K. Barczuk zaprosił na podium osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do wybudowania tego obiektu. Znaleźli się tam: br. G. Dulin (z USA), G. Bajeński (z Kanady). P. Bajko (z USA) został również zaproszony, ale nie był obecny w czasie uroczystości.

Poza tym szczególne podziękowanie - powiedział pastor K. Barczuk - należy się br. B. Huremu (burza oklasków), który kierował budową z ramienia Zboru. Przez ostatnie kilka miesięcy sprawy budowlane prowadził również br. Wacław Latuszek, któremu również należą się szczególne słowa podziękowania (oklaski). Pastor K. Barczuk podziękował też konstruktorowi inż. Andrzejowi Krawczykowi i arch. Stanisławowi Szaniawskiemu.

W bardzo ciepłych słowach K. Barczuk podziękował sąsiadującemu z kaplicą Komisariatowi Policji, za wyrozumiałość cierpliwość i przychylność. Nie tylko pozwolono na składowanie materiałów na ich posesji, ale również na korzystanie z ich jedynej drogi dojazdowej. Było to duże poświęcenie z ich strony i za ich postawę jesteśmy - powiedział mówca - Bogu bardzo wdzięczni.

Zaproszony kaznodzieja br. G. Dulin ze Stanów Zjednoczonych w czasie zwiastowania Słowa Bożego poruszył m.in. sprawę wolności politycznej oraz prawdziwej wolności i radości w Jezusie Chrystusie. Byliśmy zbudowani zwiastowanym Słowem oraz zachęceni do dalszej pracy ewangelizacyjnej w naszym kraju.

W ostatniej części uroczystego nabożeństwa odbyła się Wieczerza Pańska, którą prowadził pastor B. Hury. Przeczytany tekst (Rzym. 8, 31-34) i krótka nad nim refleksja kierowały nasz wzrok na Jezusa Chrystusa i Jego wielką miłość do każdego człowieka. To Jemu należy się największa wdzięczność. Przy stole komunijnym, roznosząc chleb i wino usługiwali pastorzy Zboru.

Na zakończenie nabożeństwa zaśpiewaliśmy pieśń "Z Bogiem bądźcie, aż się zejdziem znów", którą często śpiewa się na zjazdach, konferencjach, jak również w czasie OTWARCIA POŚWIĘCENIA i INAUGURACJI kaplicy przy ulicy Puławskiej 114.

Nabożeństwo zakończył modlitwą pastor W. Andrzej Bajeński, prowadzący i czuwający nad całością. (HRT)

[Tekst opublikowany w „Słowie i Życiu” nr 11-12/1992]


Copyright © Słowo i Życie