Słowo i Życie - strona główna
 

Braterstwo Bajkowie w Polsce

Braterstwo Paweł i Adela Bajko przebywali w Polsce od 7 do 26 kwietnia 1999 r. Odwiedzili większość zborów naszego Kościoła. Siostra Adela pełniła również rolę tłumacza Johna Marra. Brat Bajko był gościem wiosennej sesji Kolegium Pastorów naszego Kościoła w Ostródzie. W Ostródzie też usługiwał w szczególnym charakterze: udzielił ślubu Pawłowi Wróblowi i Halinie Wiei.

Braterstwo Bajkowie od 45 lat wspomagają zbory naszego Kościoła. W czerwcu 1954 roku br. Paweł utworzył departament misyjny w Eastern Christian Institute, East Orange, NJ. To był początek jego oficjalnego działania na rzecz Kościoła Chrystusowego w Polsce. Mieściło się w tym przekazywanie lekarstw, wysyłanie paczek z używana odzieżą, pomoc finansowa, zakrojona na szeroką skalę pomoc materialna podczas kryzysu, trafiająca za pośrednictwem naszych zborów do wielu potrzebujących. Wkrótce staraniem misji wybudowano pierwszą kaplicę w Muratynie, potem następne, Ośrodek Katechetyczno-Misyjny w Ostródzie, Dom Spokojnej Starości "Betania" - nie da się wymienić wszystkiego.

Siostra Adela, mimo że to nią głównie spadł ciężar wychowywania trójki dzieci, dzielnie wspierała działalność męża. Skoncentrowała się na działalności wydawniczej. W styczniu 1960 ukazał się pierwszy numer "Drogowskazu", wydawanego regularnie do dziś. Dzięki jej tłumaczeniom z angielskiego w latach sześćdziesiątych dotarły do nas pierwsze refreny, a potem zbiory pieśni: "Słońca promienie", "Jedna Pieśń", "W cieniu Krzyża" oraz kantaty: "Niechaj świat Go słucha", "Jezus przychodzi", "Pierwsza kolęda". Jej staraniem ukazały się też zbiory wierszy: "Drogowskazy"(jej autorstwa), "Patrząc w niebo" (Lidii Sacewicz), "Spotkania z Bogiem" (Danuty Jacyszyn-Bubel), "Pasja" (Marii Bartikowskiej), "Panu na chwałę" (Władysława Babisa) oraz "Z głębi serc" (antologia). Były to nadzwyczaj poszukiwane i powszechnie wówczas używane materiały.

Braterstwo Bajkowie do dziś pracują aktywnie na rzecz utworzonej 45 lat temu misji. Wiele się zmieniło od tamtego czasu. Eastern Christian Institute w 1958 r. zmienił siedzibę, przenosząc się do Bel Air, MD i przekształcił się w Eastern Christian College (obecnie: Lincoln Christian College - East Coast). Departament misyjny zaś od 1992 roku funkcjonuje samodzielnie jako Polish Christian Ministries (Polska Chrześcijańska Misja).

Brat Paweł Bajko był dyrektorem misji przez 40 lat, podróżując tysiące mil, wygłaszając tysiące prelekcji o Polsce i naszych zborach, by zdobyć potrzebne fundusze, pisząc setki listów, zachęcając, udzielając pomocy, przyjmując licznych gości, służąc w swoim rodzimym zborze. Od 1994 roku dyrektorem misji jest br. Wayne Murphy.
Dziękujemy Bogu za służbę Braterstwa Bajków i Polish Christian Ministries. (N.H.)

 Copyright © Słowo i Życie 1999 

Słowo i Życie - lato 1999