S³owo i ¯ycie 3/2016 [Slowo i Zycie 3/2016]
numer 3/2016


Nina i Bronis³aw Hury

Od redakcji


Lato w tym roku dalekie by³o od tradycyjnej letniej kaniku³y, pe³ne by³o bowiem wydarzeñ. Zaczê³o siê od referendum w sprawie Brexitu czyli wyj¶cia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nieoczekiwanie, wbrew prognozom analityków i wska¼nikom sonda¿y, Brytyjczycy opowiedzieli siê za opuszczeniem Unii Europejskiej. Krótko potem by³y dwa polskie wydarzenia: Warszawski szczyt NATO i ¦wiatowe Dni M³odzie¿y w Krakowie. Ale pomiêdzy te wydarzenia 14 lipca do mediów wdar³o siê tragiczne wydarzenie z Francji - zamach terrorystyczny w Nicei. Je¶li siê doda g³o¶ne doniesienia z XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy na pocz±tku wrze¶nia i o wynegocjowanym przez USA i Rosjê rozejmie w Syrii, z którego dla mieszkañców tego kraju nic nie wynik³o, czy wreszcie nieformalny szczyt przywódców krajów Unii Europejskiej w Bratys³awie, po¶wiêcony jej przysz³o¶ci po Brexicie, to i tak trzeba stwierdziæ, ¿e to tylko niektóre, bardziej krzykliwe z wydarzeñ. Inne, jak wci±¿ tl±ca siê wojna na wschodzie Ukrainy, dramaty ludzi na terenach zajêtych przez tzw. Pañstwo Islamskie czy wreszcie wci±¿ trwaj±cy proceder przemytu uchod¼ców i migrantów z Bliskiego Wschodu i pó³nocy Afryki do Europy, sta³y siê tylko t³em dla tych nowszych, wa¿niejszych, bardziej znacz±cych.

Nie wszystko, czym atakuj± nas media, jest dla nas wa¿ne. Wiele doniesieñ ignorujemy, bo rzeczy dziej± siê daleko, wydaj± siê nam zbyt odleg³e, by mia³y dla nas jakiekolwiek znaczenie. Ale okazuje siê, ¿e tak odleg³a sprawa jak Brexit ma znaczenie dla ¿yj±cych na brytyjskich wyspach naszych rodaków, osób nam bliskich. Ostra, pe³na nienawi¶ci kampania przed brexitowym referendum zaowocowa³a niechêci±, wrêcz wrogo¶ci± wobec obcokrajowców. Co¶, co wydaje siê nam odleg³e, niewa¿ne, nas nie dotycz±ce, wcale takie byæ nie musi.

Ewangelia od wieków ma wci±¿ to samo i wci±¿ aktualne przes³anie: ¦wiat znajduje siê w skrajnie niebezpiecznym, gro¿±cym katastrof± po³o¿eniu, ale jest wyj¶cie z tej sytuacji dziêki Chrystusowi Jezusowi. ¦rodkiem zaradczym jest uwierzyæ, ¿e to, co o sobie Jezus mówi³, za kogo siê podawa³ i czego naucza³, jest ratunkiem na dzi¶ i na ca³± wieczno¶æ. Choæ ta wie¶æ jest znana od wieków, sta³a siê „os³uchana”, a przez to jakby mniej zajmuj±ca, to przecie¿ jest wci±¿ aktualna i wa¿na. Czy stanie siê wa¿na dla nas, zale¿y w jakim¶ stopniu od sposobu w jaki zostanie zakomunikowana, ale g³ównie od naszego nastawienia do tego, co s³yszymy. Je¶li bagatelizujemy ostrze¿enia, nie bêdziemy w stanie unikn±æ zagro¿enia i skorzystaæ z ratunku.

Czym kierujemy siê w ¿yciu? Wybieramy wolê Bo¿±, czy w³asn±? Naszym pierwszorzêdnym celem na ziemi winno byæ podobanie siê Bogu, koncentrowanie siê na sprawach Bo¿ych. Co to znaczy, kochaæ Boga? Dost±pili¶my ³aski - pisa³ aposto³ Pawe³ - ze wzglêdu na Chrystusa, aby nie tylko w Niego wierzyæ, lecz tak¿e dla Niego cierpieæ. Te kwestie, jak¿e istotne w obecnych pe³nych niepokoju czasach, poruszaj± artyku³y „Odnawiaæ siê duchowo codziennie” i „Nie tylko dla tchórzy, nie tylko dla herosów”. Nie traæmy sprzed oczu wieczno¶ci. ¯yjmy w mocy Chrystusa, który codziennie nas odnawia. Oddanie siê Bogu nie jest czym¶ jednorazowym, czym nie musimy siê ju¿ pó¼niej zajmowaæ. Nie eliminuje na zawsze konfliktów, jakie powstaj± w naszej duszy. Musimy nieustannie wybieraæ raczej wolê Bo¿±, ni¿ w³asn±.

Wieczny Bóg zechcia³ zamieszkaæ i dzia³aæ poprzez ka¿dego wierz±cego! Jednak to nie zwalnia nas od trudno¶ci ¿yciowych. To nie eliminuje naszych problemów. Z cierpieniem zawsze bêdziemy siê w jakiej¶ formie zmagaæ. Za kogo i za co jeste¶my gotowi cierpieniu stawiæ czo³o? Jakiemu cierpieniu, z czego wynikaj±cemu? Mo¿e siê nam przydarzyæ tragedia, której nie rozumiemy, ale nie poddajemy siê rozpaczy, gdy¿ mieszka w nas Chrystus. Ale bez wzglêdu na to, kto zwróci siê przeciwko nam, Chrystus nigdy nas nie opu¶ci. Bywamy powaleni, ale nie pokonani. Chrystus, który w nas przebywa, pozwala nam siê podnie¶æ i i¶æ dalej. I tym chcemy siê dzieliæ w pe³nym niepokoju ¶wiecie.

Copyright © S³owo i ¯ycie 2016