numer 4/2004


        Danuta Pustówka

ODKRYJ BOŻY DOSKONAŁY PLAN DLA TWOJEGO ŻYCIA
z książką „Życie świadome celu”

Kiedy ponad rok temu otrzymałam w prezencie książkę Ricka Warrena zatytułowaną „The Purpose Driven Life”, od razu przeczytałam wstęp oraz pierwszy rozdział i pomyślałam: Jaka szkoda, że nie mamy jej po polsku!

Czytając kolejne rozdziały i dzieląc się ich treścią z przyjaciółmi, byłam coraz bardziej przekonana, że nie jest to kolejna, przereklamowana amerykańska książka, ale pozycja wartościowa i godna polecenia. Późniejszą wiadomość o tym, że została ona przetłumaczona na język polski i wydana przez Wydawnictwo „Koinonia”, przyjęłam więc z radością.

„Życie świadome celu”, bo o tej książce mowa, to przewodnik dla wszystkich, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie o cel swojego życia.

Czytając i rozważając codziennie jeden jej rozdział, w ciągu 40 dni odbywamy duchową podróż, rozpoczynającą się od pytania: „Po co ja tutaj właściwie jestem?”.

Jak przekonuje na początku autor, „nie jesteśmy dziełem przypadku. Zanim powstał świat, Bóg już o nas pomyślał i zaplanował nasze życie zgodnie ze swoim celem. Cel ten wykracza daleko poza te wszystkie lata, jakie spędzimy tu, na Ziemi. Zostaliśmy stworzeni, by trwać wiecznie!”.

Następnie autor prowadzi nas poprzez wiele zagadnień związanych z życiem i wiecznością. Podejmuje tematy dotyczące duchowego rozwoju chrześcijanina, prawdziwego uwielbiania Boga, przynależności do Jego rodziny, znaczenia Jego Kościoła i lokalnej wspólnoty wierzących, naśladowania Chrystusa, przemiany, jakiej może w nas dokonać Boże Słowo.

W ostatniej części omawia praktyczne tematy, które zachęcają nas do służenia Bogu swoimi talentami, a swe rozważania o życiu kończy na misji, jaką każdy z nas ma wykonać w tym świecie.

To nie jest książka, którą się po prostu czyta od deski do deski, a po jakimś czasie zapomina większość zawartych w niej treści – w każdym razie nie taki był zamysł jej autora. On sam zachęca do tego, by nie tylko czytać tę książkę, ale systematycznie rozważać po jednym rozdziale dziennie, podkreślać w niej ważne kwestie, notować na marginesie własne spostrzeżenia, studiować podane wersety biblijne (a zacytował ich ponad tysiąc!), uczyć się na pamięć wersetu zaproponowanego na dany dzień, a przede wszystkim, wprowadzić w czyn to, czego się nauczyliśmy.

„Życie świadome celu”, napisane przez pastora i założyciela jednego z największych i najbardziej znanych Kościołów w Kalifornii, stało się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Jak pisała ostatnio Polityka (nr 44, 30 października 2004), „wśród najczęściej dziś czytanych książek w USA jest Purpose Driven Life (Życie świadome celu) pastora Ricka Warrena – swego rodzaju przewodnik jak żyć, z radami według wskazań Ewangelii” (raport „Duma i lęk Ameryki”). Czy będzie bestsellerem także w Polsce? Gdyby tak się stało, to myślę, że zaistniałyby ogromne szanse na wielkie zmiany w naszych Kościołach, społecznościach i całym społeczeństwie. Zakładając oczywiście, że nie tylko przeczytamy tę książkę, ale zdecydujemy się na życie świadome celu. Wszystkich do tego serdecznie zachęcam.

Danuta PustówkA

Rick Warren, Życie świadome celu (tytuł oryg. The Purpose Driven Life), Wydawnictwo Koinonia, Ustroń 2004, format B5, s. 336,
oprawa twarda, cena 35 zł

Zamówienia: Wydawnictwo Koinonia, ul. 3. Maja 14, 43-450 Ustroń, tel. (0-33) 854 45 22, fax (0-33) 854 18 14 http://www.misja.org.pl/koinonia

Copyright © Słowo i Życie 2004
Słowo i  Życie - strona główna