Słowo i Życie nr 4/2015

Ryszard Kobus

Janina Kobus (1930-2015)

Janina Kobus urodziła się 10 kwietnia 1930 roku w Tarnopolu (obecnie Ukraina) w rodzinie Franciszka i Stefanii Morozowskich, którzy byli członkami Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej przy ul. Kwiatowej 19. W wieku jednego roku zachorowała na nieuleczalną chorobę. O jej uzdrowienie modlił się cały zbór, a w domu w modlitwie czuwali bracia: Kuczma, Czepeluk i Fedyszyn. Po trzech dniach Janina została uzdrowiona, znamiona choroby całkowicie zniknęły. Świadczył o tym jej rodzony brat, który jako 11-letni chłopiec był naocznym świadkiem Bożego cudu.

W 1945 roku Janina wraz z rodzicami i starszym rodzeństwem, w ramach repatriacji, przybyła do Gdańska. Uczęszczała do zboru Kościoła Chrystusowego w Sopocie, któremu przewodniczył Walenty Dawidow. W 1948 roku, jako jedyna spośród rodzeństwa, oddała swoje życie Panu Jezusowi i przyjęła chrzest w wodach Bałtyku z rąk Teodora Maksymowicza. Janina i
                          Sergiusz Kobusowie

W 1950 wyszła za mąż za Sergiusza Kobusa. Z tego związku narodziło się dwoje dzieci: syn Ryszard i córka Alina. Cała rodzina uczęszczała do zboru Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego przy ul. Mennonitów w Gdańsku.

W roku 1974 wraz z mężem przeprowadziła się do Białogardu, by tam prowadzić miejscowy zbór. Kolejnym miejscem pracy był zbór w Olsztynie (1977-1987). W roku 1987 Janina i Sergiusz powrócili na Wybrzeże, aby w Gdyni-Orłowie przy ul. Oficerskiej 15 przygotować miejsce dla nowego zboru. Wiernie wspierała męża w jego pastorskiej posłudze. W 2004 roku, po śmierci męża, Janina zamieszkała u córki.

13 września 2015 roku zakończyła ziemską wędrówkę - odeszła do Ojca w Niebie, pozostawiając dwoje dzieci, pięcioro wnuków i ośmioro prawnuków.

Nabożeństwo pogrzebowe prowadził wieloletni przyjaciel rodziny pastor Paweł Wróbel, przy udziale pastora Mariana Biernackiego. Halina Kudzin oraz Gosia i Jurek Dajukowie usługiwali świadectwem i pieśniami.


Copyright © Słowo i Życie 2014