Słowo i Życie
                  [Slowo i Zycie] nr 1/2014Andrzej Korytkowski

OSTRÓDA CAMP ZAPRASZA

Gdy piszę ten artykuł, Ostróda Camp przykryty jest piękną warstwą śniegu. Jezioro zamarznięte. Doskonałe warunki na zimowisko. Niestety, w tym roku Ostróda Camp nie jest jeszcze przystosowany do funkcjonowania w śnieżnej scenerii, ale modlimy się o taką możliwość w 2015 roku. Mamy nadzieję, że obozy zimowe wpiszą się w kalendarz wydarzeń naszego ośrodka, tak jak popularne obozy letnie. Póki co, przygotowujemy się do kolejnego sezonu. Mamy coraz atrakcyjniejsze warunki i wyższy standard. W ubiegłym roku powiększyliśmy naszą plażę, wyrównaliśmy ją, dowieźliśmy ziemię i zasiali trawę. Kolejne dwa domki zyskały nowe obszerne łazienki z natryskami. W części hotelowej głównego budynku odnowiliśmy toalety.

Dla dzieci

Już w maju planujemy zorganizowanie weekendu dla dzieci ze szkoły niedzielnej. W ubiegłych latach dwukrotnie pomagaliśmy w zorganizowaniu na naszym ośrodku podobnych weekendów. Są to na ogół dwa dni pełne frajdy, zabaw na świeżym powietrzu i dzielenia się z dziećmi pasją i miłością do Chrystusa. Skupiamy się zwykle tylko na jednym temacie, aby dzieci dłużej go pamiętały i zachowały w swoim sercu.

W sezonie letnim 2014 planujemy pięć obozów dla dzieci: trzy polskie, jeden dla dzieci z krajów rosyjskojęzycznych i jeden dla dzieci z Izraela. Dwa obozy dla dzieci z Polski odbędą się już w pierwszych tygodniach wakacji. Po długim czasie nauki w szkole dzieci wyczekują na upragnione wakacje i z radością wyjadą zaraz po tym jak umilknie szkolny dzwonek. Dzieci, które nie skorzystają z obozów w lipcu będą mieć szansę na udział w obozie organizowanym w pierwszym tygodniu sierpnia.

Jak już wspomniałem, dwa obozy będą przeznaczone dla dzieci spoza Polski. Jeden z nich to obóz dla dzieci rosyjskojęzycznych: z Ukrainy, Rosji (m.in. z zaprzyjaźnionego kościoła z Kaliningradu) i Białorusi. Od kilku już lat regularnie gościmy w Ostródzie dzieci z Izraela, w tym roku uczynimy to w końcu lipca.

Pokolenie 50+

Od kilku już lat stałym punktem w terminarzu naszego ośrodka jest Zjazd Pokolenia Wiecznie Młodych. W tym roku będzie to pięciodniowe spotkanie w dniach 28 maja – 1 czerwca. Adresowane jest głównie do byłych uczestników obozów sprzed lat, nie tylko ostródzkich, czyli pokolenia 50+. To doskonała okazja do wspomnień i świadectw Bożego działania w życiu.

W sezonie letnim będzimy też gościli szczególną grupę z Izraela – ocalałych z Holocaustu. Zdajemy sobie sprawę, że ten przywilej jest nam dany tylko na jakiś czas. Niewielu już bowiem pozostało z tego pokolenia. Dokładamy starań, by doznali tu miłości, pokoju, relaksu i serdeczności, by do ich często traumatycznych wspomnień dołączyło też dobro.

Inne wydarzenia, szkolenia i weekendy

Sezon wakacji letnich zakończy jeszcze jedna grupa z Izraela. Tym razem będzie to grupa izraelskich żołnierzy.

Patrząc na ubiegły sezon, widzimy że dużą popularnością cieszyły się zborowe obozy, szkolenia i wydarzenia weekendowe. W zeszłym roku odbywały się one wielokrotnie. Mieliśmy spływ kajakowy i grupę młodzieży z Olsztyna. Były też Ostródzkie Dni Trzeźwości. Swój obóz miała tu społeczność baptystyczna z Żyrardowa. Był weekendowy pobyt dzieci z Kościoła Zielonoświątkowego w Gdańsku.Wspólne posiłki, gry i zabawy, ogniska, grill, wycieczki, rozważania biblijne, osobiste rozmowy kończące się modlitwami – to czas niezwykle wartościowy i niepowtarzalny. Bardzo zachęcam pastorów i liderów społeczności do organizowania przynajmniej raz w roku takiego wyjazdu. Nic tak nie cementuje społeczności jak wspólne przebywanie z dala od codziennej rutyny i obowiązków.

Dzisiaj sprzyja takim wydarzeniom lepsza mobilność, lepsze drogi i transport autobusowy (np. Polski Bus do Ostródy z Warszawy to około 30 zł). Mamy jeszcze kilka wolnych terminów w sierpniu, które mogą być doskonale wykorzystane na zorganizowanie wydarzenia dla zboru przed nowym rokiem szkolnym. Krótki wyjazd weekendowy dla grupy z Kościoła to doskonały sposób na budowanie relacji międzyludzkich, jak i wzmacnianie więzi z Bogiem. To narzędzia, które efektywnie wspierają kondycję społeczności kościelnych.

Zachęcam już dzisiaj do snucia planów, nawet jeśli za oknem wciąż zima. Zmobilizujmy przyjaciół i znajomych i wybierzmy się do Ostródy. Radością i przywilejem będzie dla nas przygotowanie ośrodka do wydarzeń, które będą miały wpływ na niejedno serce. Zapraszam też na naszą stronę internetową www.ostrodacamp.chs.pl.

Do zobaczenia w Ostródzie!

Andrzej Korytkowski
Dyrektor Ostróda Camp
e-mail: ostrodacamp@yahoo.com
ostrodacamp.chs.pl


Copyright © Słowo i Życie 2014