S這wo i 砰cie nr 2/2006

S這wo na Ekumeniczne Dni Biblijne 2006

Nie samym chlebem 篡je cz這wiek,
lecz ka盥ym s這wem, kt鏎e pochodzi z ust Boga”.
(Mt 4,4)

„Nie samym chlebem 篡je cz這wiek, lecz ka盥ym s這wem, kt鏎e pochodzi z ust Boga”, m闚i Jezus w odpowiedzi na pokus szatana, by b璠帷 g這dnym zamieni kamienie w chleb. Co znaczy ta odpowied Jezusa? Czy mo瞠 s這wo, nawet Bo瞠, zast徙i chleb, potrzebny cz這wiekowi do 篡cia?

Pismo 安i皻e w Ksi璠ze Rodzaju, opisuj帷 stworzenie cz這wieka, stwierdza: „Wtedy to Pan B鏬 ulepi cz這wieka z prochu ziemi i tchn掖 w jego nozdrza tchnienie 篡cia, wskutek czego sta si cz這wiek istot 篡w” (Rdz 2,7). Utworzone cia這 nabra這 si造 poruszania, dzia豉nia i rozwoju z chwil tchnienia w nie 篡cia.

W Nowym Testamencie czytamy nast瘼uj帷e s這wa Pana Jezusa: „Nie b鎩cie si tych, kt鏎zy zabijaj cia這, lecz duszy zabi nie mog. B鎩cie si raczej tego, kt鏎y dusz i cia這 mo瞠 zatraci w Gehennie” (Mt 10,28). Kiedy za nasz Zbawiciel umiera na krzy簑, „zawo豉 dono郾ym g這sem: Ojcze, w Twoje r璚e powierzam Mojego ducha” (π 23,46).

Nie samym chlebem 篡je cz這wiek, lecz ka盥ym s這wem, kt鏎e pochodzi z ust Boga” (Mt 4,4). Sam chleb wi璚 nie wystarcza, cho jest bardzo wa積y i niezb璠ny w egzystencji ka盥ego cz這wieka. O ten chleb na ka盥y dzie uczy nas prosi Jezus w Modlitwie Pa雟kiej. Chleba powszedniego, cho熲y kromki, pragn dzisiaj miliony ludzi umieraj帷ych z g這du. K豉dzie si to cieniem na ca陰 rodzin ludzk.

Jak chleb jest nieodzownym pokarmem dla cia豉, tak S這wo Bo瞠 jest koniecznym pokarmem dla duszy. Pami皻amy, co B鏬 m闚i do proroka Ezechiela: „I rzek do mnie: Synu cz這wieczy! Co przed tob jest, zjedz; zjedz te ksi璕i, a id i m闚 do domu Izraelskiego. Otworzy貫m tedy usta swe i da mi zje嗆 one ksi璕i, a m闚i do mnie: Synu cz這wieczy! Nakarm brzuch tw鎩, a wn皻rzno軼i twoje nape軟ij temi ksi璕ami, kt鏎e daj. I zjad貫m je, i by造 w ustach moich s這dkie jako mi鏚” (Ez 3,1-3, Biblia Gda雟ka).

Mi這wa Boga, to przyj望 Jego S這wo, karmi si nim na co dzie, u鈍i璚aj帷 siebie i innych. „Kto jest z Boga, s堯w Boga s逝cha” (J 8,4). S逝chanie S這wa Bo瞠go, poznawanie i rozwa瘸nie Bo篡ch my郵i, rodzi m康ro嗆 i rado嗆 bycia dzieckiem Bo篡m. Otwiera i uwra磧iwia nasze serca na drugiego cz這wieka – mojego bli幡iego. Nasze chrze軼ija雟kie postawy nabieraj odwagi i roztropno軼i. To jest bardzo wa積e, poniewa 篡jemy w 鈍iecie, w kt鏎ym na co dzie musimy dawa 鈍iadectwo naszej przynale積o軼i do Chrystusa i to nie tylko s這wem, ale nade wszystko naszymi czynami. 安i皻y Pawe zapewnia nas, 瞠 je郵i tak b璠ziemy post瘼owa, Pan B鏬 obdarzy nas dobrami wspanialszymi, ni mo瞠my to sobie wyobrazi: „Ale jak jest napisane: To, czego oko nie ujrza這 ani ucho nie us造sza這, ani co nie wst徙i這 do serca cz這wieka, B鏬 przygotowa tym, kt鏎zy Go mi逝j” (1 Kor 2,9). Pewni tej obietnicy, 陰czmy nasze serca i wysi趾i, by wsp馧czesny cz這wiek coraz obficiej korzysta z tej skarbnicy, jak jest Biblia. B鏬 zawar w niej swoj m康ro嗆, kt鏎a przewy窺za wszelk m康ro嗆 – uznajmy to z pokor.

Niebo i ziemia przemin, ale Moje s這wa nie przemin” (Mt 24,35).

TOWARZYSTWO BIBLIJNE W POLSCE

Copyright © S這wo i 砰cie 2006
S這wo i 砰cie - strona g堯wna